A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти, культури, молоді та спорту Буської міської ради
Золочівський район Львівської області

Листи

Покрокова інструкція як перевести педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори з дотриманням чинного законодавства

Покрокова інструкція як перевести педагогів-пенсіонерів на строкові трудові договори з дотриманням чинного законодавства

Частина ІІ

В освітянських колах бурхливо обговорюють подальшу долю педагогів-пенсіонерів. Крапки над «і» розставив закон: не звільняємо, а укладаємо строкові трудові договори. На сайті відділу освіти 17.04.2020 року було висвітлено інформацію про дотримання спеціального Закону України “Про повну загальну середню освіту” щодо переведення працівників, яким виплачується пенсія за віком, з безстрокових трудових договорів на строкові та щодо укладення контрактів із директорами закладів загальної середньої освіти.

Новий Закон «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX (далі – Закон про середню освіту) визначає, що педпрацівників державних і комунальних ЗЗСО, яким виплачують пенсію за віком, слід перевести із безстрокових трудових договорів на строкові. Це вимога із пункту 2 частини 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону про середню освіту. Що це означає?

До 1 липня 2020 року директор закладу освіти:

 • укладає строкові трудові договори з педагогами, які отримують пенсію за віком, та погодилися продовжити роботу;
 • звільняє педагогів, які отримують пенсію за віком, та відмовилися продовжити роботу.

Коли іншим педагогам згодом призначать пенсію за віком, з ними також треба буде укласти строкові трудові договори. Звісно, якщо погодяться.

МОН у листі «Щодо нагальних питань впровадження Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 08.04.2020 № 1/9-201 рекомендувало, як перевести педпрацівника із безстрокового трудового договору на строковий.

Зараз пропоную алгоритм дій задля чіткого та покрокового дотримання чинного законодавства з цих питань.

 1. Запропонуйте педагогам-пенсіонерам роботу за строковим договором.

Письмово запропонуйте педагогу укласти строковий трудовий договір. Якщо з працівником, який працює безстроково, укладають строковий трудовий договір, змінюються істотні умови праці. Тому вручіть повідомлення щонайменше за два місяці до дня, коли укладете строковий договір чи звільните. Кінцевий термін– 30.04.2020.

Найкраще – це вручити повідомлення педагогу. Бажано – при свідках. Попросіть педагога, щоб на вашому примірнику повідомлення поставив дату і підпис, коли отримав його. Якщо відмовиться – складіть акт. Також можна на адресу педагога надіслати повідомлення рекомендованим листом. Приклад повідомлення – Додаток 1.

Додаток 1

 

Приклад повідомлення з пропозицією укласти строковий трудовий договір

Назва закладу

                                                                                        учителю (пдедмет)

                                                                           Прізвище ім’я по батькові

 

ПОВІДОМЛЕННЯ

27.04.2020                                                                          №п /п

 

Про пропозицію укласти строковий трудовий договір

 

Шановна Галино Степанівно!

Закон України «Про повну загальну середню освіту» (абзац 3 частини 2 статті 22, пункт 2 частини 3 розділу X) встановлює, що педагогічні працівники, які досягли пенсійного віку та яким виплачують пенсію за віком, можуть працювати за строковим трудовим договором.

На виконання вимог Закону пропонуємо укласти з Вами з 01.07.2020 р. трудовий договір строком на один рік.

Про згоду або відмову від пропозиції просимо повідомити заявою. Якщо до 30.06.2020 р. Вами  не буде надано письмової згоди, Вас буде звільнено у зв’язку з відмовою укласти строковий трудовий договір на підставі пункту 9 статті 36 КЗпП та пункту 2 частини 3 розділу X Закону «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-ІХ, без вихідної допомоги.

 

Директор                                                                          П.І.П.

Примірник повідомлення з пропозицією укласти строковий трудовий договір отримав(ла)

Ініціали, прізвище                          (підпис працівника)                   27.04.2020

Укласти строковий трудовий договір (_______), (підпис) Ініціали, прізвище      

(згодна, не згодна)

_____.04.2020

Як далі діяти, залежить від того, що вирішили педагоги.

 1. Укладіть строкові договори з педагогами, які погодилися продовжити роботу.

Директор укладає трудові договори строком від одного до трьох років із педагогами, які досягли пенсійного віку та яким виплачують пенсію за віком (абз. 3 ч. 2 ст. 22 Закону № 463).

Згода педагога продовжувати працювати за строковим трудовим договором – обов’язкова. Її педагог висловлює одним зі способів:

 • пише заяву;
 • підписує письмовий строковий трудовий договір, що запропонував директор;
 • пише, що згоден на примірнику повідомлення, яке залишилося у директора.

Приклад заяви – Додаток 2.

 

Додаток 2

Приклад заяви про згоду працівника укласти строковий трудовий договір

 

Директору (повна назва закладу освіти)

Прізвище ім’я по батькові

Учителя математики

Прізвище ім’я по батькові 

ЗАЯВА

Я, Прізвище ім’я по батькові, вчитель математики (повна назва закладу), згодна працювати за строковим трудовим договором строком один рік з 01.07.2020.

 

Дата                                                                                                 Підпис

 

На підставі письмової згоди педагога або письмового строкового трудового договору керівник закладу видає наказ про укладення договору наприклад, строком на один рік (Додаток 3).

 

Додаток 3

Приклад наказу про укладення з педагогом строкового трудового договору

Фірмовий бланк

НАКАЗ

18.05.2020                                                                              № 101-к

 

Про укладення строкового трудового договору

 

На виконання пункту 2 частини 3 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX

НАКАЗУЮ:

 1. Укласти строковий трудовий договір з 01.07.2020 строком на один рік з:

СТАРОДУБ Надією Вікторівною, вчителем української мови та літератури (повна назва закладу).

 1. Перевести з безстрокового трудового договору на строковий трудовий договір вищезазначених вчителів.

Підстава:

2. Заява Стародуб Н. В. від 13.05.2020, зареєстрована за № 21.

 

Директор                                                                       Ініціали, прізвище                                  

(Відмітки про ознайомлення з наказом)

 

Наказ можна видати навіть у день, коли отримали згоду. Натомість дата, з якої укладаєте строковий договір, має бути не раніше, аніж сплине два місяці, як педагог отримав повідомлення.

Коли строк трудового договору закінчиться, директор зможе за згодою педпрацівника продовжити строковий трудовий договір. Закон про середню освіту не обмежує, скільки разів можна переукладати такі договори.

 1. Звільніть педагогів, які відмовилися продовжити роботу.

Коли сплине двомісячний строк попередження, директор звільняє педпрацівників, які до 01.07.2020 письмово відмовилися працювати за строковим трудовим договором, або взагалі не відповіли на пропозицію. Закон про середню освіту визначив, що у такому випадку педагогів звільняють на підставі пункту 9 частини 1 статті 36 КЗпП – «з підстав, передбачених іншими законами». Це не самостійна підстава, а відсилає до інших законів. Тому у наказі про звільнення і в трудовій книжці посилайтеся на пункт 9 частини 1 статті 36 КЗпП і на пункт 2 частини 3 розділу Х Закону «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-IX.

КЗпП не передбачає виплату вихідної допомоги у такому випадку. Директор припиняє трудовий договір із педагогом на вимогу Закону про середню освіту, а не звільняє з власної ініціативи. Тому згода профспілки на звільнення не потрібна. На підставі пункту 9 статті 36 КЗпП можна звільнити працівника, який у відпустці, або хворіє. Приклад наказу про звільнення – Додаток 4.

 

Додаток 4

Приклад наказу про звільнення педагога, який відмовився укласти строковий трудовий договір

Фірмовий бланк

 НАКАЗ

26.06.2020                                                                                       № 76-к

 

Про звільнення Ініціали, прізвище                                   

НАКАЗУЮ:

 1. Звільнити ПЕТРЕНКО Іванну Іванівну, вчителя (фах), 30.06.2020 у зв’язку з відмовою укласти строковий трудовий договір, пункт 9 частини 1 статті 36 КЗпП України, пункт 2 частини 3 розділу X Закону «Про повну загальну середню освіту» від 16.01.2020 № 463-ІХ.
 2. Бухгалтерії виплатити Петренко І. І. компенсацію за ___ календарних днів щорічної основної відпустки.

 Підстава: відмова Петренко І. І. укласти строковий трудовий договір від 20.05.2020 р. (повідомлення від 15.04.2020 № 25).

 

Директор                                                                           Ініціали, прізвище                                   

 

Олена Ільницька,

провідний спеціаліст сектору освіти Буської РДА

 

ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ ПОТОЧНОГО, СЕМЕСТРОВОГО КОНТРОЛЮ ТА АТЕСТАЦІЇ ЗДОБУВАЧІВ ОСВІТИ ІЗ ЗАСТОСУВАННЯМ ДИСТАНЦІЙНИХ ТЕХНОЛОГІЙ

Інструкція щодо заповнення Класного журналу для 1-4-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджена наказом МОН України від 08.04.2015 р. № 412(для 3-4-х класів)

Методичні рекомендації щодо заповнення Класного журналу учнів початкових класів Нової української школи, затверджені наказом МОН України від 07.12.2018 № 1362 (із змінами, внесеними згідно з наказом МОН України від 09.01.2020 № 21)

Інструкція з ведення класного журналу учнів 5-11(12)-х класів загальноосвітніх навчальних закладів, затверджена наказом МОН України від 03.06.2008 № 496

Щодо проведення підсумкового оцінювання та організованого завершення 2019-2020 навчального року

ЛистМОН України від 31.03.20 № 1/9-182 ,,Щодо організованого завершення 2019/2020 навчального року та зарахування до закладу загальної середньої освіти’’

ЛистМОН України від 23.03.20 № 1/9-173 ,,Щодо організації освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти під час карантину’’

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень